fompol.pl W świecie handlu.

Gdzie sprawdza się system cross-dock?

Cross-dock to termin z branży TSL wskazujący na taka formę transportu produktu, w której towar dostarczany jest do składu i bez przechowywania od razu przeładowywany po to, aby wysłać go do odbiorcy. Brak przechowywania produktu w magazynie pozwala zaoszczędzić koszta (głównie w związku z kosztami magazynowania) a także nie zajmuje przestrzeni magazynowej.

samochody - fotografijka
Napisał: Piotr Drabik
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kiedy stosuje się cross-docking? Przede wszystkim w dystrybucji w 2 sytuacjach: kiedy dostarcza się produkt do składu z wielu źródeł, natomiast później jest od przesyłany do jednego odbiorcy, kiedy produkt dostarczany jest z jednego miejsca, natomiast następnie trafia do wielu nabywców. Pod względem rozmiarów transportu, cross-docking może być stosowany: w transporcie paletowym, w którym przeładowuje się całe palety materiału (dla przykładu na linii fabrykant – odbiorca hurtowy), w transporcie drobnicowym, w którym przeładowuje się produkt przygotowany dla poszczególnych nabywców – przykładowo sklepów. W tej sytuacji producent już przygotowuje artykuł osobno dla każdego odbiorcy, później towar transportowany zostaje do magazynu, a stamtąd, bez jego magazynowania rozpowszechniany do poszczególnych sklepów, w transporcie paletowym, w którym dostarcza się towar do składu na palecie, jednak w punkcie przeładunku, materiał jest rozdzielany na zlecenia dla poszczególnych odbiorców a także dostarczany do każdego z odbiorców.

Jak wygląda cross-docking w praktyce? Przedstawmy sobie następującą sytuację. 4 fabrykantów dostarcza produkty do 4 tych samych marketów. Bez cross-dockingu każdy producent musi przetransportować swoje towary ze swego magazynu do każdego sklepu – pokonuje więc trasę 4 razy. Wykorzystując przedstawiany system dystrybucja produktów wygląda w ten sposób, że każdy z producentów dostarcza własny produkt do jednego magazynu, gdzie jest on przeładowywany na cztery ciężarówki. Na każdej ciężarówce znajdują się produkty od każdego z producentów. Każda z ciężarówek\ pojedzie do jednego sklepu. W ów sposób, każda firma pokonuje trasę tylko raz, mimo że dostarczyła towar do czterech sklepów.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na omawiany temat, to odnajdziesz je niewątpliwie po przejściu do źródła (http://www.linde-mh.pl/pl/Rozwiazania-i-uslugi/Wozki-uzywane/) - w tamtym miejscu są one niezwykle fascynujące.

Gdzie cross-docking się sprawdzi?

Przede wszystkim w przewozie paletowym oraz przy transporcie zestandaryzowanych paczek o niewielkich gabarytach, które można umieścić dla przykładu w kartonach, na palecie czy w zbiornikach, które mogą być transportowane wózkami widłowymi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-16 14:18:11