fompol.pl W świecie handlu.

Nurkowanie - co jest potrzebne na początku?

Nurkowanie jest znakomitym sposobem na relaks, zwłaszcza podczas urlopu. By jednak nurkowanie rzeczywiście było dla nas przyjemnością, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i przejść krótkie szkolenie. Jak wygląda zatem ABC nurkowania?

fotogram - czas
Napisał: Marcin Polak
Na podstawie: http://www.flickr.com
czas - fotos
Napisał: Dawid Dawidowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeżeli chcemy zacząć swą przygodę z nurkowaniem, pierwszym krokiem jaki musimy podjąć jest kupno podstawowego sprzętu. sprzęt nurkowy, bez którego nie możemy się obejść to maska, fajka i płetwy. To akcesoria, bez jakich praktycznie nie można dużej pływać pod wodą,a już na pewno nie można przechodzić do następnych stopni wtajemniczenia w kwestii nurkowania.
Zadaniem podstawowego sprzętu nurkowego jest ochrona oczu i nosa przed wodą. Właściwa maska umożliwia także ostre widzenie pod wodą. Powinna być skonstruowana tak, by zapewniała szeroki kąt widzenia. Powinna też być dopasowana do twarzy, dlatego przed kupnem należy upewnić się, czy wszystko dobrze przylega. Decydując się na kupno lepszej jakości maski (zobacz ffp3 maska) warto postawić na maskę wykonaną ze szkła hartowanego, a nie szkieł plastikowych. Z kolei fajka jest potrzeba do tego, by móc oddychać pod wodą. Jest niezastąpiona zwłaszcza podczas turystycznego nurkowania, kiedy podziwiamy podwodny świat. Nurkowanie ułatwią także płetwy, które uznaje się za silnik nurka. Jeżeli nie jesteśmy wytrenowani najlepiej na początek wybrać miękkie płetwy. Twarde płetwy stosowane są raczej przez zaawansowanych nurków. Na wyższym etapie uprawiania tego sportu warto również pomyśleć o kupnie pianki do nurkowania, która pozwoli na głębsze schodzenie pod wodę, zapewni komfort termiczny i ochronę przed urazami. Jeżeli interesuje nas nurkowanie sklep internetowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie przymierzymy sprzętu przed kupnem, ale możemy go nabyć po niższej cenie, przymierzyć w domu i w razie konieczności zwrócić.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy nurkowania na pewno się nam spodoba, warto rozważyć w pierwszej kolejności wypożyczenie sprzętu bądź zakup używanego.

Naukę nurkowania możemy zacząć w zwykłym basenie. Niemal w każdym mieście znajdziemy kurs dla początkujących. Treningi dla nurków o różnym stopniu zaawansowania proponowane są także w miejscowościach nadmorskich. Trzeba mieć na uwadze, że na początku nurkowanie wcale nie oznacza pływania po otwartych akwenach, morzach czy jeziorach. Chodzi głównie o oswojenie się ze ekwipunkiem i wyuczenie odpowiednich ruchów, tak aby móc pływać pod powierzchnią w komfortowych warunkach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:42:06