fompol.pl W świecie handlu.

Porady, jak zrobić pyszne kiszone ogórki - co należy do nich dodawać i w jaki sposób należy je przechowywać?

Domowe przetwory to zdecydowanie wielki rarytas - praktycznie każdy najprawdopodobniej niejeden raz zajadał się pysznymi przetworami dostanymi od babci. A może samodzielnie zrobić przetwory, które później będzie można zimą podjadać ze smakiem? Dzisiaj przedstawiamy porady, jak zrobić przepyszne ogórki kiszone i w czym je przechowywać.

firmy - odbicie
Napisał: Marcin Polak
Na podstawie: http://www.flickr.com
Beczka plastikowa
Zazwyczaj ogórki trzymamy w szklanych słojach, jeżeli jednak chcesz od razu przygotować nieco więcej, wówczas beczka bez wątpliwości będzie najlepszym pomysłem. Co zaskakujące dla większości osób, najbardziej rekomendowane są beczki plastikowe, które zwykle kojarzą nam się z dużą zawartością szkodliwych związków. Tymczasem beczki plastikowe są rewelacyjne dla przechowywania ogórków kiszonych - oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz beczkę wykonaną z plastiku zupełnie bezpiecznego dla zdrowia i dedykowanego do przechowywania żywności.

Beczka z metalu
Jeżeli mimo wszystko masz jakieś obawy przed korzystaniem z beczek plastikowych, wówczas może zainteresować Cię beczka metalowa, która również jest rekomendowana przez znawców kiszenia. Pamiętaj jednakże, iż wykorzystywana przez Ciebie beczka powinna być zrobiona ze stali nierdzewnej - tak, żeby w żaden sposób nie reagowała z kwasem wydobywającym się z ogórków.

Jeśli zaciekawił Cię opublikowany w tym miejscu materiał, śmiało przeczytaj jeszcze towarzyszące informacje (http://www.tawol.com.pl/) - one też są warte uwagi.

Jeśli będziesz przestrzegać tej podstawowej zasady, wtedy beczka metalowa sprawdzi się na pewno doskonale, a Ty będziesz wyjątkowo zadowolony ze swoich ogórków.

Sekretne składniki
Nie wystarczy powkładanie ogórków do beczki i zalanie ich zalewą aby otrzymać pyszne kiszonki jak od babci - powinieneś dodać do nich również parę sekretnych składników, które sprawią, iż całość nabierze niesamowitego posmaku. Po pierwsze nie zapominaj o czosnku - sporo osób go pomija, gdyż nie lubi jego smaku, jednak ogórki kiszone bez tego dodatku zdecydowanie nie będą smakować już tak dobrze jak zwykle. Na dodatek powinieneś włożyć do beczki kilka kawałków korzenia chrzanu - obierz go ze skórki i dzielimy na mniejsze kawałki, a zdecydowanie uwolni on wszystkie swoje najlepsze aromaty.

Bez strachu - zobacz link na stronie (http://www.tuolawa.pl/wiadomosci/s/13319,dlaczego-warto-pozycjonowac-strone), który prowadzi do zbliżonej witryny. Znajdziesz na niej przykuwające wzrok posty w kontekście do omawianego tutaj zagadnienia.

Równocześnie w ogórkach kiszonych nie może zabraknąć kopru - na pół kilograma warzyw włóż co najmniej jeden duży baldachim kopru. Zwykle dodaje się jeszcze liście wiśni lub dębu, jednak bądź z nimi bardzo ostrożny - mają intensywny posmak, który nie każdy lubi, więc niewątpliwie musisz z nimi bardziej uważać niż z pozostałymi przyprawami.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:30:44